+48 575 404 145 biuro@abpwedeta.pl
Podstawowym wyposażeniem służącym do ochrony przeciwpożarowej są gaśnice. Urządzenia te muszą spełniać określone wymogi. W celu zapewnienia sprawności mechanicznej gaśnicy, a co za tym idzie, bezpieczeństwa pożarowego, konieczne jest przeprowadzanie okresowych kontroli stanu technicznego.
Obiekty powinny być wyposażone w gaśnice i przenośne urządzenia przeciwpożarowe spełniające wymagania Polskich Norm będących odpowiednikami norm europejskich.
Gaśnice i przenośne urządzenia przeciwpożarowe (koce gaśnicze także) w obiekcie powinny być rozmieszczone zgodnie z wymaganiami określonymi w § 33 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Gaśnice powinny zostać rozmieszczone:
Przy rozmieszczaniu gaśnic powinny zostać spełnione następujące warunki:
Rozmieszczając gaśnice i inne przenośne urządzenia przeciwpożarowe powinniśmy mieć na względzie łatwy, bezpieczny i możliwie szybki do nich dostęp. Urządzenia nie powinny znajdować się miejscach ewentualnego składowania materiałów (ewentualnie możemy wytyczyć drogę oraz obręb wolnej przestrzeni w pobliżu urządzenia np. poprzez poziome oznakowanie liniami na nawierzchni podłogi), nie powinny być ukrywane, zakrywane, czy też nawet celowo chowane. Należy pamietać o odpowiednim oznakowaniu mając na uwadzę nie tylko przedstawiony symbol, ale także wielkość znaku. W jednoprzestrzennej hali z odległości 30 m podstawowy piktogram o wielkości 15 cm x 15 cm nie będzie szczególnie widoczny, w takim przypadku warto zastosować większe oznakowanie. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, mając do czynienie z szerokim gronem niezidentyfikowanych interesantów oponuję za zabezpieczeniem urządzeń przenośnych w szafki, jest to także sprawdzone rozwiązanie przy narażaniu urządzeń na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.
W związku z powyższym niezbędne jest zapewnienie realizacji powyższego przez uprawnione do wykonywania takich czynności podmioty.
Zapewnienie terminowych przeglądów technicznych oraz czynności konserwacyjnych urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach i dokumentacji techniczno-ruchowej przejmuje ich zarządca/administrator lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku, gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację wyżej wymienionych obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem.
Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne gaśnic powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta sprzętu, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
PRZYKŁAD: Czynności konserwacyjne przeglądu przenośnej gaśnicy proszkowej z zbiornikiem pod stałym ciśnieniem polegają na weryfikacji:
kompletności wyposażenia gaśnicy,
wskazań manometru,
stanu węży, prądownic, głowic,
czytelności oznakowania gaśnicy oraz instrukcji użycia,
zapewnienia dostępu do miejsca usytuowania gaśnicy,
występowania ewentualnych uszkodzeń mechanicznych lub uszkodzenia zbiornika,
stanu plomb zabezpieczających,
prawidłowość jej zamocowania,
termin zdatności zbiornika ciśnieniowego do użytkowania.
UWAGA: Czynności konserwacyjne mogą się różnić w zależności od rodzaju przeglądanej gaśnicy lub urządzenia przeciwpożarowego.
Usterki należy usunąć niezwłocznie i powiadomić o stwierdzonych nieprawidłowościach właściciela/zarządcę/administratora.
15-337 Białystok
ul. K. Pułaskiego 113/59
NIP 5423459429
REGON 523745695
+48 575 404 145
biuro@abpwedeta.pl